YUMİARTDOLL - YUMİBEZBEBEK

Selda YÜCESOY

Kısacası; 11 Ocak 1971 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İçmimarlık mezunuyum. Herşeyi yapmak isteyen bir hobi arsızı iken kendini bulmuş, "Bezbebek Tasarımcısı, Sanatçısı, Zanaatçısı" olmaya karar vermiş biriyim.

Uzuncası; Liseye kadar evcilik oynamış, hep oyuncak bebeklere aşık biriydim. O kadar çok bebeğim de olmadı aslında. Teyzem ABD'den ablama ve bana bebek getirdiğinde gözüm hep ablamın bebeğinde kaldı, ellerinden tutunca yürüyor ve konuşuyordu, benimki tombul et bebek... üstelik o hiç bebeklerle evcilik oynamazdı ki... Şimdi teyzem bebeklerim için kumaş yığdı bana, neyse affettim...

Çok sonraları... Bulgaristan'dan dönen komşularımız bebek satıyorlardı, ah o ne kadar güzel şeydi hem de sarışın, uzun saçlı değildi ama olsun yine de çok güzeldi, içim gitti... Babaanneme söyledim, kırmadı beni-hiç kırmazdı ki zaten, aldı bana o güzel şeyi. Allahım ne kadar mutluyum... Şimdi bile gözlerim yaşlarla doldu.

Annem dikiş dikerdi, ona yardım ederdim, bol teğel, sürfile... kalan kumaşlarla bebeklerime elbiseler dikerdim. Ama makineyi ellemek yasaktı, ayarı bozulurdu sonra... Kumaş, dantel, düğme ne ararsan var annemde, işime ne yararsa aldım elinden... bu saatten sonra dikiş detaylarını bana öğretmekle cezalandırdım onu da

Günün birinde bir kızım olursa onunla ne kadar çok evcilik oynayacaktım, bebeklerine elbiseler dikecektim, çok eğlenecektik. Heyhat gel gör ki hayat hiç de öyle olmadı. Kızım hangi arada, nasıl büyüdü anlamadım bile...18 yaşında şimdi, ben ona bebekler yapacakken o şimdi bana yol gösteriyor, bebeklerimin yüzlerini boyamasında yardımcı oluyor, eleştiriyor, fikir veriyor. Küçüklüğünden beri hayal ettiği okulu kazandı bu sene ve artık YumiArtdoll ortak çalışanı. Hayallerime dokunabilmem için en büyük desteğim. Hayattaki en büyük şansım.

 

U.Öykü YÜCETÜRK

MimarSinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin çiçeği burnunda Heykel Bölümü öğrencisi.

Bir anda kendini YumiArtDoll ortağı olarak bulmuş, bez çantaları boyamaya başlamış ve tek günlük atölye çalışmalarında gelen katılımcılara bez çanta boyama tekniğini göstermektedir. 

Kişiye özel çizim ve boyamalar yapmaktadır.

 

© 2018 Yumi Art Doll Prensip Web